Plugins - EWWW Image Optimizer - Stable (latest release) - en to ro translation catalogue (304 entries)

en: Go back to the basics.
ro: Du-te înapoi la elementele de bază.

en: Panic
ro: Panică

en: Easy IO is already active in the Perfect Images plugin.
ro: Easy IO este deja activ în modulul Perfect Images.

en: Want more compression?
ro: Vrei o comprimare mai mare?

en: Manage your API keys
ro: Administrează cheile API

en: Get 5x more compression with a premium plan.
ro: Cu planul Premium, beneficiezi de o comprimare de 5 ori mai mare.

en: Start Premium Trial
ro: Începe încercarea planului Premium

en: Get 5x more with a free trial
ro: Cu încercarea gratuită, beneficiezi de o comprimare de 5 ori mai mare

en: You are about to remove this site from your account. Do you wish to proceed?
ro: Ești pe cale să înlături acest site din contul tău. Vrei să continui?

en: SVG optimization is disabled
ro: Optimizarea SVG este dezactivată

en: Image Backups
ro: Copii de siguranță ale imaginilor

note: translators: %s: An HTTP error message
en: Restore failed with HTTP error: %s
ro: Restaurarea a eșuat cu eroarea HTTP: %s

note: translators: %s: An image filename
en: Backup file for %s has the wrong mime type.
ro: Copia de siguranță pentru %s are un tip MIME greșit.

note: translators: %s: An image filename
en: No backup available for %s.
ro: Nu există nicio copie de siguranță disponibilă pentru %s.

note: translators: %s: An image filename
en: %s is not writable.
ro: %s nu poate fi scris.

note: translators: %s: An image filename
en: Could not determine backup location for %s.
ro: Nu am putut determina locația copiei de siguranță pentru %s.

en: Deleting originals
ro: Șterg fișierele originale

en: Deleting converted images
ro: Șterg imaginile convertite

note: translators: %s: An image filename
en: Restore attempted for %s, but could not be confirmed.
ro: Am încercat restaurarea pentru %s, dar nu am putut confirma.

en: Reset position
ro: Resetează poziția

note: translators: %d: number of images
en: There are %d images that may be restored.
ro: Există %d imagini care pot fi restaurate.

en: Restore Images
ro: Restaurează imaginile

en: You should take a site backup before performing a bulk action on your images. Do you wish to continue?
ro: Înainte de a efectua o acțiune în masă pentru imagini, ar trebui să faci o copie de siguranță a site-ului. Vrei să continui?

en: Will resume from previous position.
ro: Se va relua de la poziția anterioară.

en: More images have been processed than expected. Unless you have added new images, you should refresh the page to stop the process and contact support.
ro: Au fost procesate mai multe imagini decât se aștepta. Dacă nu ai adăugat imagini noi, ar trebui să reîmprospătezi pagina pentru a opri procesul și să contactezi suportul.

en: Successfully removed site from Easy IO.
ro: Am înlăturat cu succes site-ul din Easy IO.

en: Disable Debugging
ro: Dezactivează depanarea

en: System Info
ro: Informații despre sistem

en: Download Log
ro: Descarcă jurnalul

en: Clear Log
ro: Șterge jurnalul

en: View Log
ro: Vezi jurnalul

en: Debug Log
ro: Jurnal de depanare

en: Cancel
ro: Anulează

en: Manage Sites
ro: Administrează site-urile

en: Contact Support
ro: Contactează suportul

en: Activate All Sites
ro: Actualizează toate site-urile

en: Register All Sites
ro: Înregistrează toate site-urile

en: Partially Active
ro: Activ parțial

en: De-activate All Sites
ro: Dezactivează toate site-urile

note: translators: %s: link to docs
en: The following errors were encountered during the bulk operation. Please see %s for troubleshooting steps.
ro: Au apărut următoarele erori în timpul acțiunii în masă. Te rog să vezi %s pentru pașii de depanare.

en: Enter your API key above to enable automatic Easy IO site registration.
ro: Introdu cheia API de mai sus pentru a activa înregistrarea automată Easy IO.

en: Easy IO registration complete. Please wait 5-10 minutes and then activate your sites.
ro: Înregistrarea Easy IO este finalizată. Te rog așteaptă 5 - 10 minute și apoi activează-ți site-urile.

en: WebP images are delivered by Cache Enabler.
ro: Imaginile WebP sunt furnizate de Cache Enabler.

en: Easy IO cannot be activated on localhost installs.
ro: Easy IO nu poate fi activat pe o instalare localhost.

en: WebP Conversion is not enabled.
ro: Conversia WebP nu este activată.

en: Running WebP conversion only.
ro: Rulează numai conversia WebP.

note: translators: 1: width in pixels, 2: height in pixels
en: All images will be scaled to %1$d x %2$d.
ro: Toate imaginile vor fi redimensionate la %1$d x %2$d

note: translators: 1: free trial (link) 2: service (link to account)
en: Start your %1$s or activate your %2$s below
ro: Începe %1$s sau activează %2$s mai jos

note: translators: 1: width in pixels, 2: height in pixels
en: All images in the Media Library will be scaled to %1$d x %2$d.
ro: Toate imaginile din biblioteca Media vor fi redimensionate la %1$d x %2$d.

en: Your site needs an API key or Easy IO subscription for WebP conversion.
ro: Pentru conversia WebP, site-ul tău are nevoie de o cheie API sau de un abonament Easy IO.

note: translators: %s: Bulk Optimizer (link)
en: Use the %s for existing uploads.
ro: Folosește %s pentru încărcările existente.

en: First, add your Site URL to your account:
ro: Mai întâi, adaugă URL-ul site-ului în cont:

note: translators: 1: free trial (link) 2: service (link to account)
en: free trial
ro: încercare gratuită

note: translators: 1: Number of images optimized, 2: image quota
en: optimized %1$d (of %2$s) images.
ro: a optimizat %1$d imagini (din %2$s).

en: Image dimensions too large for WebP conversion.
ro: Dimensiunile imaginilor sunt prea mari pentru conversia WebP.

en: Some themes may not display <picture> tags properly.
ro: Este posibil ca unele teme să nu afișeze corect tagurile <picture>.

en: Add Missing Dimensions
ro: Adaugă dimensiunile care lipsesc

en: Automatic Scaling
ro: Redimensionare automată

en: Enable Lazy Loading.
ro: Activează încărcarea lentă.

en: Local Compression Savings
ro: Reduceri la comprimare locală

en: Enable GIF compression.
ro: Activează comprimarea GIF.

en: Enable PNG compression.
ro: Activează comprimarea PNG.

en: Enable JPG compression.
ro: Activează comprimarea JPG.

en: Pause between images
ro: Pauză între imagini

note: translators: %d: number of images
en: %d total images
ro: %d imagini în total

en: Exclusions
ro: Excluderi

note: translators: 1: current page in list of images 2: total pages for list of images
en: page %1$d of %2$d
ro: pagina %1$d din %2$d

note: translators: %d: number of image records found
en: %d items displayed
ro: %d elemente afișate

note: translators: 1: number of image records displayed, 2: number of total records found
en: %1$d items displayed of %2$d records found
ro: %1$d elemente afișate din %2$d de înregistrări găsite

note: translators: %d: number of image records found
en: %d items found
ro: %d elemente găsite

en: file not found
ro: nu am găsit fișierul

en: File is not writable.
ro: Fișierul nu poate fi scris.

en: Could not find file.
ro: Nu am putut găsi fișierul.

en: Remove from history
ro: Înlătură din istoric

en: View optimization history.
ro: Vezi istoricul optimizărilor.

en: Erase Optimization History
ro: Șterge istoricul optimizărilor

en: Nothing has been optimized yet!
ro: Nu am optimizat nimic până acum!

en: Include All Resources
ro: Include toate resursele

en: File is not an image.
ro: Fișierul nu este o imagine.

en: Unknown resize error
ro: Eroare necunoscută la redimensionare

en: Could not verify API key
ro: Nu am putut verifica cheia API

en: Enable premium compression.
ro: Activează comprimarea Premium.

en: Image Editor Save Failed
ro: Salvarea editorului de imagini a eșuat

en: Image resize failed.
ro: Redimensionarea imaginii a eșuat.

en: WebP Conversion
ro: Conversie WebP

en: Help
ro: Ajutor

en: Convert
ro: Convertește

en: Advanced
ro: Avansat

en: You got the perfect score!
ro: Ai punctajul perfect!

en: How do I get to 100%?
ro: Cum ajung la 100%?

en: Enable premium compression for PNG images.
ro: Activează comprimarea Premium pentru imagini PNG.

en: Enable premium compression for JPG images.
ro: Activează comprimarea Premium pentru imagini JPG.

en: Premium Compression
ro: Comprimare Premium

en: Show Metadata
ro: Arată metadatele

en: Copy
ro: Copiază

en: View Usage
ro: Vezi utilizarea

en: Overrides
ro: Contramandări

en: Re-test
ro: Testează din nou

en: Temporarily disabled.
ro: Temporar este dezactivat.

en: Removal failed
ro: Înlăturarea a eșuat

en: Removal successful
ro: Înlăturare cu succes

en: New thumbnails will be optimized by the EWWW Image Optimizer as they are generated. You may wish to disable the plugin and run a bulk optimize later to speed up the process.
ro: Miniaturile noi vor fi optimizate de EWWW Image Optimizer în timp ce sunt generate. Poate vrei să dezactivezi modulul și să rulezi o optimizare în masă mai târziu pentru a accelera procesul.

en: Remove Rewrite Rules
ro: Înlătură regulile de rescriere

en: Resize
ro: Redimensionează

en: The Debug Log is empty.
ro: Jurnalul de depanare este gol.

en: Previously optimized images will be skipped by default, check this box before scanning to override.
ro: Imaginile optimizate anterior vor fi omise implicit, bifează această casetă înainte de scanarea pentru contramandare.

en: no credits remaining, please purchase more.
ro: nu mai ai credite, te rog să cumperi mai multe.

en: Highlight images that need to be resized because the browser is scaling them down. Only visible for Admin users and adds a button to the admin bar to detect scaled images that have been lazy loaded.
ro: Evidențiază imaginile care trebuie redimensionate deoarece sunt micșorate direct în browser. Vizibil doar pentru utilizatorii cu drepturi de Administrator. Adaugă un buton în  bara de administrare pentru a detecta imaginile care au fost încărcate întârziat.

en: Verified
ro: Verificat

note: translators: %s: admin email as configured in settings
en: Allow EWWW Image Optimizer to track plugin usage? Opt-in to tracking and receive 500 free image credits in your admin email: %s. No sensitive data is tracked.
ro: Permiți ca EWWW Image Optimizer să urmărească folosirea modulului? Optează pentru urmărire și primești 500 de credite imagine gratuite în emailul tău de administrare: %s. Nu sunt urmărite date sensibile.

en: Resize Detection
ro: Detectare redimensionare

en: more...
ro: mai mult...

en: Temporary failure, attempts remaining:
ro: Eșec temporar, număr de încercări rămase:

en: Operation timed out, you may need to increase the max_execution_time or memory_limit for PHP
ro: Operațiunea a depășit timpul alocat, e posibil să fie necesară creșterea valorii variabilei max_execution_time sau cea a memory_limit din PHP

en: Enable Embedded Help
ro: Activează ajutorul încorporat

en: Enable the support beacon, which gives you access to documentation and our support team right from your WordPress dashboard. To assist you more efficiently, we may collect the current url, IP address, browser/device information, and debugging information.
ro: Activează semnalul de suport care îți oferă acces la documentație și la echipa de suport direct din panoul tău de control WordPress. Pentru a te ajuta mai eficient, este posibil să colectăm adresa URL curentă, adresa de IP, informații privind dispozitivul/browserul tău și informații pentru depanare.

en: Please disable Scheduled optimization before continuing.
ro: Pentru a continua, te rog să dezactivezi optimizarea programată.

en: All methods used by the EWWW Image Optimizer are intended to produce visually identical images.
ro: Toate metodele folosite de EWWW Image Optimizer au ca scop obținerea de imagini vizual identice.

en: Disabled automatically, async requests blocked
ro: Dezactivat automat, cererile asincrone blocate

en: Disabled, sleep function missing
ro: Dezactivat, lipsește funcția de repaus

en: Why are there so many images?
ro: De ce sunt atât de multe imagini?

en: Disabled by administrator
ro: Dezactivat de administrator

en: Remove API key
ro: Înlătură cheia API

note: translators: %s: Documentation (link)
en: Documentation
ro: Documentație

en: Learn more.
ro: Află mai multe.

en: Allow
ro: Permite

en: Allow individual sites to configure their own settings and override all network options.
ro: Permite site-urilor individuale să configureze propriile setări și să înlocuiască toate opțiunile rețelei.

en: Allow Single-site Override
ro: Permite contramandarea la nivel de site

en: *Settings to disable creation and optimization of individual sizes must be configured for each individual site.
ro: *Setările pentru dezactivarea creării și optimizării dimensiunilor individuale trebuie configurate pentru fiecare site în mod individual.

en: Do not allow
ro: Nu permite

en: Allow Usage Tracking?
ro: Permiți urmărirea utilizării?

en: Only one version of the EWWW Image Optimizer can be active at a time. Please deactivate other copies of the plugin.
ro: Doar o singură versiune a EWWW Image Optimizer poate fi activă. Te rog dezactivează alte copii ale modulului.

en: EWWW Image Optimizer requires PHP 7.4 or greater. Newer versions of PHP are significantly faster and much more secure. If you are unsure how to upgrade to a supported version, ask your webhost for instructions.
ro: EWWW Image Optimizer are nevoie de PHP 7.4 sau de o versiune mai nouă. Versiunile mai noi de PHP sunt semnificativ mai rapide și mult mai sigure. Dacă nu știi sigur cum poți să actualizezi la o versiune acceptată, solicită instrucțiuni de la serviciul tău de găzduire.

en: Provide paths containing images to be optimized using the Bulk Optimizer and Scheduled Optimization.
ro: Furnizează căi pentru imaginile care trebuie optimizate cu ajutorul Optimizării Grup și Optimizării Programate.

en: Scan all images from the latest two folders of the Media Library during the Bulk Optimizer and Scheduled Optimization.
ro: Scanează toate imaginile din cele mai recente două directoare ale bibliotecii Media în timpul Optimizării Grup și Optimizării Programate.

en: *Include Media Library Folders has been disabled because it will cause the scanner to ignore the disabled resizes.
ro: * Includerea Directoarelor bibliotecii Media a fost dezactivată deoarece are ca efect ignorarea de către scanner a dimensiunilor dezactivate.

note: translators: %d: number of images
en: %1$d image in the Media Library has been selected. | %1$d images in the Media Library have been selected.
ro[0]: A fost selectată %1$d imagine în biblioteca Media.
ro[1]: Au fost selectate %1$d imagini în biblioteca Media.
ro[2]: Au fost selectate %1$d de imagini în biblioteca Media.

en: remaining
ro: au mai rămas

en: Backup Originals
ro: Copii de siguranță ale imaginilor originale

note: translators: %s: number of seconds Translators: %s: number of seconds, localized Translators: %s: localized number of seconds Translators: %s: The localized number of seconds translators: %s: localized number of seconds
en: Elapsed: %s second | Elapsed: %s seconds
ro[0]: A trecut o secundă
ro[1]: Au trecut %s secunde
ro[2]: Au trecut %s de secunde

note: translators: %s: JPG, PNG, GIF, or PDF translators: %s: JPG, PNG, GIF, PDF or SVG
en: %s compression disabled
ro: Comprimarea %s este dezactivată

en: Unable to restore image.
ro: Nu pot să restaurez imaginea.

en: No image ID was provided.
ro: Nu ai furnizat un ID pentru imagine.

en: Previous failure due to broken/missing metadata, skipped resizes for attachment:
ro: Eșecul anterior, din cauza unor metadate greșite/lipsă, a omis redimensionările pentru fișierul anexat:

en: in pixels
ro: în pixeli

en: *Imsanity settings override the resize dimensions.
ro: *Setările Imsanity contramandează dimensiunile de redimensionare.

en: Detect Scaled Images
ro: Detectează imaginile redimensionate

en: Savings
ro: Reduceri

en: Image Size
ro: Dimensiune imagine

en: Scan for unoptimized images
ro: Scanează după imagini neoptimizate

note: translators: %d: number of images
en: %1$d images in the Media Library have been selected.
ro: Au fost selectate %1$d imagini din Biblioteca Media.

note: translators: %d: number of images
en: There is %d image ready to optimize. | There are %d images ready to optimize.
ro[0]: Există %d imagine pregătită pentru optimizare.
ro[1]: Există %d imagini pregătite pentru optimizare.
ro[2]: Există %d de imagini pregătite pentru optimizare.

note: translators: %s: number of images
en: Stage 1, %s items left to scan.
ro: Pasul 1, au mai rămas %s elemente de scanat.

en: Last Batch Optimized
ro: Ultimul grup optimizat

en: Stage 2, please wait.
ro: Pasul 2, te rog să aștepți.

note: translators: %d: The number of resize/thumbnail images
en: %d size to compress | %d sizes to compress
ro[0]: o dimensiune de comprimat
ro[1]: %d dimensiuni de comprimat
ro[2]: %d de dimensiuni de comprimat

note: translators: %s: human-readable file size
en: Total Size: %s
ro: Dimensiune totală: %s

note: translators: %d: number of resizes/thumbnails compressed
en: %d size compressed | %d sizes compressed
ro[0]: Am comprimat o dimensiune
ro[1]: Am comprimat %d dimensiuni
ro[2]: Am comprimat %d de dimensiuni

en: Successfully validated API key, happy optimizing!
ro: Am validat cu succes cheia API, optimizare plăcută!

en: Could not save the JPG quality, please enter an integer between 1 and 100.
ro: Nu am putut salva calitatea JPG, te rugăm să introduci un număr întreg între 1 și 100.

en: Could not save the JPG background color, please enter a six-character, hexadecimal value.
ro: Nu am putut salva culoarea de fundal pentru JPG, te rugăm să introduci o valoare hexadecimală, din șase caractere.

note: translators: %s: A url or domain name
en: Could not save WebP URL: %s.
ro: Nu am putut salva URL-ul WebP: %s.

en: Please enter a valid URL including the domain name.
ro: Te rog să introduci un URL valid care să includă numele domeniului.

en: Could not validate API key, please copy and paste your key to ensure it is correct.
ro: Nu am putut să validez cheia API, te rog să o copiezi și să o plasezi ca să te asiguri că este corectă.

en: Unknown file type
ro: Tip de fișier necunoscut

en: Scan did not complete, will try again
ro: Scanarea nu s-a finalizat, vom încerca din nou

note: translators: 1: Size of savings in bytes, kb, mb 2: Percentage savings
en: Reduced by %1$s (%2$s)
ro: Redus cu %1$s (%2$s)

en: WebP URLs
ro: URL-uri WebP

en: WebP images will be generated and saved for all images regardless of their size. JS and Picture WebP rewriters will not check if a file exists, only that the domain matches the home url, or one of the provided WebP URLs.
ro: Imaginile WebP vor fi generate și salvate pentru toate imaginile, indiferent de dimensiunea lor. Rescrierile JS și Picture WebP nu vor verifica dacă există un fișier, ci numai dacă domeniul este identic cu URL-ului primei pagini sau cu unul din URL-urile WebP furnizate.

en: Force WebP
ro: Forțează WebP

en: Restoring
ro: Restaurez

note: translators: %d: number of minutes
en: Every %d Minutes
ro: La fiecare %d minute

en: In Progress
ro: În desfășurare

en: Allow resizing of existing Media Library images.
ro: Permite redimensionarea imaginilor existente în biblioteca Media.

en: Max Width
ro: Lățime maximă

en: JPG optimization is disabled
ro: Optimizarea JPG este dezactivată

en: PNG optimization is disabled
ro: Optimizarea PNG este dezactivată

en: GIF optimization is disabled
ro: Optimizarea GIF este dezactivată

en: Max Height
ro: Înălțime maximă

en: Lossy Compression
ro: Comprimare cu scăderea calității

en: Lossless Compression
ro: Comprimare fără pierderea calității

en: Resize Existing Images
ro: Redimensionează imaginile existente

en: Resize Other Images
ro: Redimensionează alte imagini

en: PDF Optimization Level
ro: Nivel de optimizare pentru PDF

en: GIF Optimization Level
ro: Nivel de optimizare pentru GIF

en: PNG Optimization Level
ro: Nivel de optimizare pentru PNG

en: No Compression
ro: Fără comprimare

en: JPG Optimization Level
ro: Nivel de optimizare pentru JPG

en: Error retrieving list of images
ro: Eroare la preluarea listei cu imagini

en: Last Image Optimized
ro: Ultima imagine optimizată

en: Could not find image
ro: Nu am putut să găsesc imaginea

en: unknown
ro: necunoscută

en: Run WebP upgrade
ro: Rulează actualizarea WebP

note: translators: used for Bulk Optimize progress bar, like so: Optimized 32/346
en: Optimized
ro: Optimizate

en: extraction of files failed
ro: extragerea fișierelor a eșuat

note: translators: %s: Image filename
en: Could not find %s
ro: Nu am găsit %s

en: NOTE:
ro: NOTĂ:

en: This will remove the original image from the server after a successful conversion.
ro: Șterge definitiv imaginea de pe server după o conversie reușită.

en: Removes metadata and increases cpu usage dramatically.
ro: Înlătură metadatele din fișiere și crește foarte mult utilizarea resurselor (CPU).

en: PNG is generally much better than JPG for logos and other images with a limited range of colors. Checking this option will slow down JPG processing significantly, and you may want to enable it only temporarily.
ro: PNG este un format mult mai bun pentru logo-uri și alte imagini cu o gamă redusă de culori, decât JPG. Dacă bifezi această opțiune vei încetini considerabil procesarea imaginilor JPG. Activarea opțiunii poate fi făcută temporar, de exemplu.

en: This is not a lossless conversion.
ro: Această conversie nu va duce la pierderea calității imaginilor.

en: JPG is generally much better than PNG for photographic use because it compresses the image and discards data. PNGs with transparency are not converted by default.
ro: JPG este, în general, un format mult mai bun pentru imagini decât PNG, fiincă elimină informațiile suplimentare și comprimă imaginea. PNG-urile transparente nu se optimizează.

en: JPG Background Color:
ro: Culoare fundal JPG:

en: HEX format (#123def)
ro: Format HEX (#123def)

en: Background color is used only if the PNG has transparency. Leave this value blank to skip PNGs with transparency.
ro: Culoare de fundal este folosită numai dacă PNG-ul este transparent. Nu completa această valoare dacă vrei să nu optimizezi PNG-urile transparente.

en: Valid values are 1-100.
ro: Valori valide, între 1 și 100.

en: Save Changes
ro: Salvează modificările

en: could not move pngout
ro: nu am putut muta pngout

note: Translators: %s: The compression results/savings translators: %s: compression results
en: Thumbnail – %s
ro: Miniatură - %s

en: Start Migration
ro: Începe migrarea

note: Translators: %s: The compression results/savings translators: %s: compression results
en: Thumbnail - %s
ro: Miniatură - %s

en: You do not have permission to install image optimizer utilities.
ro: Nu ai permisiunea să instalezi utilitățile de optimizare a imaginilor.

en: Delete Originals
ro: Șterge originalele

en: Write a Review
ro: Scrie o recenzie

en: JPG Quality Level
ro: Nivel calitate JPG

en: WebP Rules verified successfully
ro: Regulile WebP au fost verificate cu succes

note: translators: %s: Image filename
en: %s is not writable
ro: %s nu poate fi scris

en: Optimization skipped
ro: Optimizarea este omisă

note: translators: %s: Folder location where executables should be installed
en: EWWW Image Optimizer could not install tools in %s
ro: EWWW Image Optimizer nu a putut să instaleze uneltele în %s

en: Please adjust permissions or create the folder
ro: Te rog să ajustezi permisiunile sau să creezi dosarul

en: Debugging Information
ro: Informații despre depanare

en: PNG is generally better than GIF, but animated images cannot be converted.
ro: În general, PNG este un format mai bun decât GIF, dar imaginile animate nu pot fi convertite.

note: Translators: %s: The compression results/savings translators: %s: compression results
en: Full size - %s
ro: Dimensiune completă - %s

en: Finished Optimization!
ro: Am finalizat optimizarea!

note: Translators: %s: The compression results/savings translators: %s: compression results
en: Optimized size – %s
ro: Dimensiune optimizată - %s

en: could not set permissions
ro: nu am putut să setez permisiunile

en: Skipped:
ro: Omise:

note: translators: %d: number of images
en: %d Webp images left to rename.
ro: Au rămas %d imagini Webp de redenumit.

en: Scanning
ro: Scanez

en: Settings page
ro: Pagină setări

en: Azure Storage image
ro: Imagine din Azure Storage

en: Amazon S3 image
ro: Imagine din Amazon S3

en: Temporary failure, seconds left to retry:
ro: Eroare temporară. Secunde până la o nouă încercare:

note: translators: %d: number of images
en: %d images
ro: %d imagini

en: Resume previous optimization
ro: Continuă optimizarea anterioară

en: Filename
ro: Nume fișier

note: translators: %s: human-readable filesize translators: %s: size of the image
en: Image Size: %s
ro: Dimensiune imagine: %s

en: Stop Optimizing
ro: Oprește optimizarea

en: Force re-optimize
ro: Forțează reoptimizarea

en: Previously optimized images will be skipped by default.
ro: Imaginile optimizate anterior vor fi omise automat.

en: Optimized image:
ro: Imagine optimizată:

en: Migrate WebP Images
ro: Migrează imaginile WebP

en: Settings
ro: Setări

en: Cloudinary image
ro: Imagine din Cloudinary

en: JPG to PNG
ro: JPG în PNG

en: WARNING: Removes metadata. Requires GD or ImageMagick. PNG is generally much better than JPG for logos and other images with a limited range of colors.
ro: ATENȚIE: Înlătură metadatele. Folosește GD sau ImageMagick. PNG este în general un format mai bun decât JPG pentru logo-uri și alte imagini cu o gamă restrânsă de culori.

en: PNG to JPG
ro: PNG în JPG

en: WARNING: This is not a lossless conversion and requires GD or ImageMagick. JPG is much better than PNG for photographic use because it compresses the image and discards data. Transparent images will only be converted if a background color has been set.
ro: AVERTISMENT: Această conversie nu va duce la reducerea calității și necesită GD sau ImageMagick. JPG este un format mult mai bun pentru fotografii decât PNG, pentru că utilizează compresia imaginii și elimină metadatele. Imaginile transparente vor fi convertite numai dacă se definește culoarea de fundal.

en: GIF to PNG
ro: GIF în PNG

en: Optimize now!
ro: Optimizează acum!

en: Verified,
ro: Verificat,

en: Not Verified
ro: Neverificat

en: automatically
ro: automat

en: manually
ro: manual

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Use this to provide information for support purposes, or if you feel comfortable digging around in the code to fix a problem you are experiencing.
ro: Activează dacă vrei să trimiți informații pentru suport sau dacă ești obișnuit să verifici coduri și să repari problemele pe care le-ai găsit.

en: Scheduled Optimization
ro: Optimizare programată

en: You do not have permission to optimize images.
ro: Nu ai permisiunea să optimizezi imagini.

en: Media Library
ro: Bibliotecă Media

note: translators: %s: Installation Instructions translators: s: Installation Instructions (link)
en: Installation Instructions
ro: Instrucțiuni de instalare

en: Image Optimizer
ro: Optimizator de imagini

en: WARNING:
ro: AVERTIZARE:

en: Remove Metadata
ro: Înlătură metadatele

en: Access denied.
ro: Acces refuzat.

en: Folders to Optimize
ro: Dosare de optimizat

en: Image Type
ro: Tip de imagine

note: translators: %s: number of images
en: The plugin keeps track of already optimized images to prevent re-optimization. There are %s images that have been optimized so far.
ro: Modulul urmărește imaginile care au fost deja optimizate pentru a preveni re-optimizarea. Până acum au fost optimizate %s de imagini.

en: Default
ro: Implicită

en: Click to toggle
ro: Dă clic pentru a comuta

en: Settings saved
ro: Am salvat setările

en: Scanning, this could take a while
ro: Scanez, s-ar putea să dureze ceva timp

en: There are no images to optimize.
ro: Nu există imagini de optimizat.

en: Show Optimized Images
ro: Arată imaginile optimizate

en: Previously Optimized
ro: Optimizate anterior

en: License exceeded
ro: Licența a expirat

en: You do not appear to have uploaded any images yet.
ro: Se pare că nu ai încărcat nicio imagine până acum.

en: Importing
ro: Fac importul

en: Resume previous bulk operation
ro: Continuă operația anterioară de optimizare în masă

en: Start optimizing
ro: Începe optimizarea

en: Bulk Optimize
ro: Optimizare în masă

en: Finished
ro: Finalizată

en: Optimizing
ro: Optimizez

en: Original Restored
ro: Am restaurat originalul

en: No attachment ID was provided.
ro: Nu ai furnizat un ID pentru atașament.

note: Translators: %s: The compression results/savings translators: %s: compression results
en: Full size – %s
ro: Dimensiune completă - %s

en: Could not remove image from table.
ro: Nu am putut să înlătur imaginea din tabel.

en: Operation Interrupted
ro: Operația este întreruptă

en: Optimization stopped, reload page to resume.
ro: Optimizarea este oprită, reîncarcă pagina pentru a continua.

en: License Exceeded
ro: Licența a expirat

en: Operation timed out, you may need to increase the max_execution_time for PHP
ro: Operația este întreruptă, trebuie să mărești max_execution_time în PHP

en: Unsupported file type
ro: Tipul de fișier nu este acceptat

en: PNG is generally better than GIF, but does not support animation. Animated images will not be converted.
ro: În general, PNG este un format mai bun decât GIF, dar nu are animații. Imaginile animate nu vor fi convertite.

note: translators: %s: name of a tool like jpegtran
en: %s is missing
ro: Lipsește %s

en: Could not retrieve file path.
ro: Nu am putut să preiau calea fișierului.

en: Insertion failed
ro: Inserarea a eșuat

en: Insertion successful
ro: Am inserat cu succes

en: Restore original
ro: Restaurează originalul

en: Re-optimize
ro: Optimizează din nou

en: Disable Creation
ro: Dezactivează crearea

en: Disable Optimization
ro: Dezactivează optimizarea

en: Disable Resizes
ro: Dezactivează redimensionările

en: No savings
ro: Nicio reducere

en: Optimize Local Images
ro: Optimizează imaginile locale
